Menu Zamknij
3 min czytania

Ile kosztuje chleb? Cena bochenka

Cena za kilogramowy bochenek chleba wynosi

Średnio

4,98 zł

Cena min.

2,69 zł

Cena max.

8,36 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Aktualna cena chleba pszennego wynosi waha się między 2,69 – 8,36 zł za 1000 g, badana dla najpopularniejszych sieci sklepów.

W kontekście szalejącej inflacji pytania o to, ile kosztuje chleb, padają regularnie. Jest to w końcu absolutnie podstawowy składnik diety praktycznie każdego z nas, po który sięgamy regularnie. Obecna cena chleba zmienia się już nie tylko na przestrzeni lat, ale i miesięcy! Jaka jest aktualnie średnia cena chleba? Ile zapłacimy za bochenek? Pod uwagę trzeba wziąć tu kilka czynników.

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
chojnice2,692023-01-23
poznań3,902023-01-18
gdańsk8,362023-01-17
bochenek chleba

Chleb cena – od czego zależy?

Mówiąc o cenach chleba, trzeba w pierwszej kolejności doprecyzować, jaki konkretnie jego rodzaj mamy na myśli. Klasyczny chleb pszenny? Żytni? Pełnoziarnisty? Wiejski? Chleby ciemne są przeważnie droższe i jednocześnie mniejsze niż tradycyjne białe pieczywo.

Nie bez znaczenia na cenę chleba pozostaje także jego wielkość i wiążąca się z tym waga. Kolejna z kwestii to miejsce dokonywania zakupów – czy jest to duża sieć piekarni w okolicy, niewielka, lokalna firma, a może jeden z większych marketów spożywczych? W kontekście miejsca pod uwagę trzeba wziąć również region w Polsce.

W ostatnim czasie na cenę chleba ogromny wpływ wywierają ponadto rosnące ceny prądu, paliwa i innych produktów, w szczególności niezbędnej do wypieku pieczywa mąki. To właśnie one sprawiają, że chleb drożeje tak szybko.

Ile kosztuje bochenek chleba?

Cena bochenka chleba pszennego 1000 g w popularnych sieciach sklepów (m.in. Lidl, Aldi, Biedronka) wynosi obecnie około 2,69 – 8,36 zł. Oczywiście koszt chleba waha się zarówno w jedną, jak i w drugą stronę, uwzględniając powyższe czynniki.

Z reguły mniej za chleb płaci się w popularnych sieciach handlowych niż tradycyjnych piekarniach, aczkolwiek nie musi być to regułą.

Dla porównania w 2019 r. średnia cena za 1 kg chleba wynosiła 4,30 zł, a w 2020 r. 3,99 zł.

To może Cię również zainteresować

Zastanawiając się nad podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdej lodówki, nie sposób pominąć jednego produktu – masła. Nieocenionego, gdy każdego ranka przygotowujesz kanapki dla siebie i swoich bliskich, pieczesz, gotujesz. W związku z ostatnimi podwyżkami cen żywności może interesować Cię, ile kosztuje kostka masła? Z wydatkiem jakiego rzędu należy się liczyć?

Przeczytaj więcej

Ser mascarpone bez wątpienia jest doskonale znany wszystkim fanom kultowego, włoskiego deseru – tiramisu. To jednak tylko jedne z jego zastosowań! Co tak naprawdę skrywa się pod nazwą serka mascarpone? Gdzie można go wykorzystać? Ile kosztuje mascarpone? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Przeczytaj więcej

Mąka to niezastąpiony, podstawowy składnik każdej kuchni. Nie sposób zliczyć już nawet możliwości jej zastosowania, a także jej różnych rodzajów! Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje mąka? Jaka jest obecnie cena za 1 kg mąki?

Przeczytaj więcej

Zobacz przepis na domowy chleb na zakwasie

[Głosów: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *