Menu Zamknij
3 min czytania

Ile kosztuje mąka?

Cena mąki za kilogram, to

Średnio

3,89 zł

Cena min.

2,79 zł

Cena max.

4,99 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Cena mąki pszennej poznańskiej typ 500, za 1 kg waha się między 2,79 a 4,99 zł.

Mąka to niezastąpiony, podstawowy składnik każdej kuchni. Nie sposób zliczyć już nawet możliwości jej zastosowania, a także jej różnych rodzajów! Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje mąka? Jaka jest obecnie cena za 1 kg mąki?

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
zamość4,992023-01-18
toruń2,792023-01-17
mąka

Mąka – zastosowanie

Mąka to jeden z tych produktów, którego nigdy nie powinno zabraknąć w naszym domu. Możemy przygotować z niej mnóstwo dań, od słodkich po wytrawne, nierzadko z naprawdę minimalnej liczby składników!

Mąkę wykorzystuje się przede wszystkim do:

  • ciast i babek
  • chleba, bułek, bagietek
  • spodów do pizzy
  • placków, racuchów, naleśników
  • zagęszczania sosów i zup

Mąka – rodzaje i typy

Mówiąc o mące, możemy wyróżnić zarówno jej różne rodzaje, jak i typy.

Do najpopularniejszych rodzajów mąki należy mąka pszenna, orkiszowa i żytnia – są to mąki glutenowe. Na rynku łatwo dostaniemy dzisiaj także mąki określane jako „gluten free”, takie jak mąka kukurydziana, ryżowa, owsiana, jaglana.

Typ mąki, czyli występujące obok niej oznaczenie liczbowe, dotyczy natomiast zawartości substancji mineralnych, określanych jako „popiół”. Im wyższe oznaczenie, tym substancji tych będzie więcej, co przekłada się tym samym na to, że taka mąka jest odpowiednio cięższa. Jedne z najbardziej uniwersalnych typów mąki to typ 450 (mąka tortowa o zawartości popiołu ok. 0,45%), typ 550 (mąka luksusowa o zawartości popiołu ok. 0,55%) i typ 850 (mąka pszenna chlebowa o zawartości popiołu ok. 0,85%). Dostępne są także mąki typ 1850, a nawet 2000.

Kilogram mąki cena

Mąka cena za kg będzie różnić się w zależności od jej rodzaju (mąki bezglutenowe to z reguły produkty droższe), a także miejsca, regionu jej zakupu.

Za wyznacznik weźmiemy jednak klasyczną mąkę pszenną poznańską typ 500. W ostatnim czasie jej cena minimalna wynosiła 2,79 a maksymalna 4,99 zł.

To może Cię również zainteresować

Zastanawiając się nad podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdej lodówki, nie sposób pominąć jednego produktu – masła. Nieocenionego, gdy każdego ranka przygotowujesz kanapki dla siebie i swoich bliskich, pieczesz, gotujesz. W związku z ostatnimi podwyżkami cen żywności może interesować Cię, ile kosztuje kostka masła? Z wydatkiem jakiego rzędu należy się liczyć?

Przeczytaj więcej

Czy interesowało Cię kiedyś to, ile kosztuje naładowanie telefonu? W związku z tym, że smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia, urządzeniami, które towarzyszą nam zawsze i wszędzie, wymagają przez to regularnego, częstego ładowania. Większość nas robi to każdego dnia! Ile kosztuje jedno naładowanie telefonu? Jaki jest miesięczny lub roczny koszt ładowania telefonu? Sprawdź!

Przeczytaj więcej

HBO Max, jeszcze do niedawna znane jako HBO GO to jedna z najpopularniejszych platform streamingowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nowy serwis HBO Max odróżnia od swojego poprzednika przede wszystkim jeszcze wyższa jakość transmisji – 4K Ultra HD. Ile kosztuje HBO Max? Od czego zależy HBO cena w 2022 r.? Jakie seriale i filmy znajdziesz na tej platformie? Sprawdź!

Przeczytaj więcej

Dowiedz się więcej na temat typów mąki

[Głosów: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *