Menu Zamknij
3 min czytania

Ile kosztuje masło? Cena kostki i kilograma

Cena kostki masła to

Średnio

9,50 zł

Cena min.

7,00 zł

Cena max.

12,00 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Cena kostki masła wynosi średnio około 8 zł, w zależności od producenta i miejsca zakupu.

Zastanawiając się nad podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdej lodówki, nie sposób pominąć jednego produktu – masła. Nieocenionego, gdy każdego ranka przygotowujesz kanapki dla siebie i swoich bliskich, pieczesz, gotujesz. W związku z ostatnimi podwyżkami cen żywności może interesować Cię, ile kosztuje kostka masła? Z wydatkiem jakiego rzędu należy się liczyć?

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
warszawa12,002023-01-18
sopot7,002023-01-17
masło

Masło i jego właściwości

Masło, określane także jako tłuszcz jadalny, pozyskuje się ze śmietany z mleka krowiego, a także koziego i owczego. Im więcej tłuszczu mlecznego w maśle, tym też jest ono zdrowsze. Standardowa zawartość wynosi 82% w jednej kostce. Tłuszczu nie powinno być jednak mniej niż 80%, ani też więcej niż 90%.

W maśle znajdziemy duże ilości witaminy A, D, E i K, β-karoten i retinol. Masło jest również źródłem minerałów, m.in. selenu, manganu, miedzi, cynku. Zawiera ponadto kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, arachidonowy, kwasy omega-3 i omega-6. Dobroczynne substancje zawarte w maśle oddziałują na nasz organizm na różnych obszarach – wzmacniają odporność, wspomagają układ hormonalny, wzrok, zdrowy wygląd skóry. Zwalczają szkodliwe drobnoustroje, wpływają na pamięć, koncentrację.

Do czego wykorzystuje się masło?

Masło to przede wszystkim produkt spożywczy, powszechnie wykorzystywany do pieczenia i gotowania. Masło jest podstawowym składnikiem wielu ciast, kremów, deserów. Gwarantuje idealny smak kanapek, które zabieramy ze sobą do pracy, szkoły, w daleką podróż. Stosuje się je także do przyrządzania niektórych mięs, jajecznicy, a roztopione polewa na kluski na parze, czy pierogi.

Czy wiesz jednak, że masło przydaje się nie tylko w kuchni? Może pomóc Ci m.in. rozplątać łańcuszek, nabłyszczyć przedmioty ze skóry, usunąć gumę z włosów lub pierścionek z opuchniętego palca.

Masło cena za kostkę

Ile kosztuje masło? Koszt masła to obecnie wydatek wynoszący średnio 8 zł za kostkę. Minimalna cena to około 7,00 zł, z kolei maksymalne zbliżają się nawet do 12,00 zł. Wszystko zależy tu od konkretnej marki, a także sklepu i regionu, w jakich dokonujemy zakupów.

Około 7 zł zapłacimy za masło Pilos, średnio 8 – 9 zł za m.in. Mlekovitę i Łaciate, natomiast powyżej 10 zł kosztują masła takie jak Kerrygold i EkoŁukta.

Chcąc zaoszczędzić na maśle, warto przeglądać gazetki popularnych sieci sklepów. Regularnie pojawiają się tam promocje na ten produkt. Niższe ceny obowiązują jednak najczęściej przy zakupie 3 kostek.

Masło cena za 1kg

Standardowe masło jest sprzedawane w kostkach po 200 g. Przy średniej cenie około 8 zł za kostkę 1 kg masła będzie kosztować około 40 zł (8 x 5 kostek po 200 g).

Jednorazowo 1 kg masła można nabyć w formie osełki – tutaj ceny wynoszą około 40 – 50 zł. W kilogramach sprzedawane jest także masło klarowane, dostępne w plastikowych wiaderkach. Takie masło kosztuje około 30 zł za 1 kg.

To może Cię również zainteresować

Mąka to niezastąpiony, podstawowy składnik każdej kuchni. Nie sposób zliczyć już nawet możliwości jej zastosowania, a także jej różnych rodzajów! Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje mąka? Jaka jest obecnie cena za 1 kg mąki?

Przeczytaj więcej

Czy interesowało Cię kiedyś to, ile kosztuje naładowanie telefonu? W związku z tym, że smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia, urządzeniami, które towarzyszą nam zawsze i wszędzie, wymagają przez to regularnego, częstego ładowania. Większość nas robi to każdego dnia! Ile kosztuje jedno naładowanie telefonu? Jaki jest miesięczny lub roczny koszt ładowania telefonu? Sprawdź!

Przeczytaj więcej

HBO Max, jeszcze do niedawna znane jako HBO GO to jedna z najpopularniejszych platform streamingowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nowy serwis HBO Max odróżnia od swojego poprzednika przede wszystkim jeszcze wyższa jakość transmisji – 4K Ultra HD. Ile kosztuje HBO Max? Od czego zależy HBO cena w 2022 r.? Jakie seriale i filmy znajdziesz na tej platformie? Sprawdź!

Przeczytaj więcej

Zobacz jak zrobić domowe masło

[Głosów: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *